2017 Web Tasarım Trendleri Nelerdir?

Dünyadaki insanların neredeyse %40’ı 2016‘da İnternet kullanıcısıydı. Bunu daha rahat kıyas yapabilmek için dönüp bakacak olursak ,1995’de sadece % 1’ti. Aslında, Amerikalıların % 80’den fazlası internete bağlandı. Bu nedenle, tartışma artık bir Web Sitesine sahip olup olmadığıyla ilgili değil; Bunun yerine, odağı artık bir Web Sitesinin yapması gerekenlere kaydırdı.

Sonuçta, her işletme kendi Web Sitesinde daha fazla değişim yapmak istiyor. Bunu yapmak için mevcut eğilimleri ve kullanıcıların onlara nasıl tepki verdiğini anlamak önemlidir. Kullanıcı deneyimini tasarlayan bir şirkette Web Tasarım günlerinde ve gün boyunca uğraşan biri olarak, 2017‘de ne kalacağına ve neyin yoluna gireceğine ilişkin iki seçeneğimi sunuyorum.

 

Flat Tasarım ve Ötesi

Google, ızgara tabanlı düzenlemelere, derinlik oluşturmak için aydınlatma ve gölgeler gibi duyarlı geçişlere dayanan malzeme tasarımını tanıttı. Akıllı telefonlar her yerde bulunmaya ve estetik açıdan gelişmeye devam ederken, kullanıcılar masaüstündeki Web Ara Yüzünü mobilde de aynı şekilde, kusursuzca görmek istiyorlar. Materyal tasarımı, daha fazla dönüşüm sağlayabilen, daha rahat ve kendine güvenen bir deneyim sağlar. Malzeme tasarımı, doğada daha gerçekçi olan görsel ipuçları oluşturmak için mürekkep ve kağıdın ilham almasını sağlar. Alan, renk, tipografi, ızgaralar ve imgeler içeren tasarım öğeleri arasında kesin bir hiyerarşi vardır.

2017 web tasarımMikro Etkileşimler Artıyor

Modern Web Tasarımının misyonu, kullanıcıların ilgili Web Sayfasında geçirdiği süreyi maksimuma ulaştırmaktır. Bunu başarmak için etkileşim tasarımı ve mikro etkileşim kavramlarını iyi analiz etmek gerekir. Mikro etkileşimler, bir etkileşim içindeki alt etkileşimler olarak düşünülebilir. Örneğin, sosyal paylaşım sitelerini ziyaret etmek makro etkileşimdir; web sitelerinde hesabınıza giriş yapmanız mikro etkileşimdir. Mikro etkileşimin en iyi örneği, Facebook’un gerçekleştirdiği yeni reaksiyonlardır. Artık Facebook’ta “beğen” aktivitenizden fazlasını yapabilirsiniz. Mikro etkileşimlerin başarılı olabilmesi için işlem sürecinin hızlı gerçekleşmesi çok önemlidir. Tarayıcı performansını engellememelidirler. Apple’ın iPhone’nu piyasaya sürmesiyle birlikte kullanıcılara arayüzü inceleme ve fikir sahibi olma konusunda bir fırsat ortaya çıktı. Diğer akıllı telefon şirketleri de Apple’in başlattığı bu akımı örnek alarak geliştirme yönünde ezberbozan bir yapıyla adım atıyorlar.Örneğin, dokunmatik sistem piyasada yaygın olarak kullanılırken, UX tasarımcıları daha gerçekçi hissettiren uygulamalar ve oyunlar oluşturabilir. Bulunduğunuz yerin sıcaklık değerini hesaplayan bir akıllı telefon uygulaması düşünün. Bu, genel tecrübeyi yükselten mikro etkileşimler oluşturmak için yaratıcı bir olasılıktır.

Yazar: Ahmet ARABACI | Marstasu Yazılım Mühendisi